Przewodniki po chorobach roślin

Oparzenia słoneczne

Przyczyna

Środowiskowa

Występowanie

Cały świat

Objawy

Do oparzenia słonecznego dochodzi po stronie owocu wystawionej na bezpośrednie działanie promieni słońca. Najpierw ma postać pomarszczonego miejsca, które może być miękkie i mieć jaśniejszy kolor niż tkanka je otaczająca. U papryki obszar ten zapada się i bieleje, przypominając papier. Dotknięty oparzeniem obszar często czernieje wskutek kolonizacji grzybami saprofitycznymi. Oparzenie słoneczne dotyka głównie owoców, ale może też niszczyć pędy i liście. W przeciwieństwie do owoców niedojrzałych, okazy prawie dojrzałe są bardziej wrażliwe na oparzenie słoneczne. Objawy są podobne do suchej zgnilizny wierzchołkowej, ale wiążą się z bezpośrednią ekspozycją na słońce.

Objawy poparzenia słonecznego Objawy poparzenia słonecznego

Warunki rozwoju choroby

Owoce nagle narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych z powodu defoliacji wynikającej z choroby, przycinania lub ułamania pędu najprawdopodobniej doznają oparzenia słonecznego. Dochodzi do niego, gdy wewnętrzna temperatura owocu wzrasta i uszkadza tkankę.

Zwalczanie

Aby nie dochodziło do oparzeń słonecznych, temperatura wewnętrzna owocu nie powinna wzrastać powyżej 35°C. Należy dbać o obfite, zdrowe ulistnienie poprzez właściwe nawożenie i nawadnianie roślin. W szklarniach należy latem osłaniać rośliny, aby ograniczyć przypadki oparzeń. W celu ograniczenia strat wynikających z oparzeń należy uprawiać odmiany odporne i postępować zgodnie z planem zwalczania chorób i szkodników.

This browser is no longer supported. Please switch to a supported browser: Chrome, Edge, Firefox, Safari.