Przewodniki po chorobach roślin

Kanianka

Przyczyna

Cuscuta spp.

Występowanie

Cały świat

Objawy

Kanianka jest rośliną pasożytniczą tworzącą żółte lub pomarańczowe nici oplatające nadziemne części zaatakowanej rośliny. Pędy te wytwarzają ssawki wrastające w głąb żywiciela w celu pobierania składników odżywczych. W miarę, jak kanianka się rozwija, jej pędy owijające się wokół jednej rośliny zaczynają oplatać rośliny sąsiednie.

.
.

Warunki rozwoju choroby

Do żywicieli kanianki należy spora grupa roślin, w tym wiele chwastów i gatunków uprawianych. Kanianka wytwarza małe kwiatki zebrane w kwiatostany zawierające tysiące drobnych nasion. Kilka nasion kiełkuje w pierwszym roku, ale inne, nim wykiełkują, pozostają przez wiele lat nieaktywne. Na polu kanianka wyłania się z ziemi i owija wokół siewek cebuli.

Zwalczanie

Kanianka może przetrwać w resztkach organicznych, na nasionach lub w gruncie. Na pola może też zostać przeniesiona za pomocą sprzętu rolniczego oraz w wodzie służącej do podlewania. Dlatego też wczesne usunięcie kanianki wraz z zaatakowanymi roślinami jest najlepszą metodą zwalczania kanianki. W walce z tą pasożytniczą rośliną pomocne jest palenie resztek roślin uprawnych i dokładne czyszczenie sprzętu rolniczego przed przeniesieniem go z pól zaatakowanych przez kaniankę na plantacje wolne od pasożyta. Przydatne może też być stosowanie herbicydów i płodozmian polegający na wysianiu zbóż zamiast uprawy cebuli.

This browser is no longer supported. Please switch to a supported browser: Chrome, Edge, Firefox, Safari.