Przyczyna
Leveillula taurica (anamorfa: Oidiopsis sicula)
Występowanie
Brazylia, Izrael, Włochy, Turcja i Stany Zjednoczone (Kalifornia, Idaho, Utah i Waszyngton)
Objawy
Okrągłe lub podłużne zmiany chlorotyczne o średnicy 5–20 mm rozwijają się na starszych liściach (rzadziej na młodszych) przed zawiązaniem się cebul. Wskutek sporulacji (zarodnikowania) zmiany przybierają szary lub biały wygląd przypominający proszek. Chloroza, a następnie nekroza, mogą rozwijać się wokół obszarów sporulacji. Zmiany mogą zlewać się, zajmując duże fragmenty powierzchni liści. Choroba najczęściej dotyka odmiany o błyszczących liściach, na których znajduje się cienka warstwa wosków kutikularnych.

Warunki rozwoju choroby
Leveillula taurica zimuje w resztkach upraw i wielu alternatywnych roślinach żywicielskich. Zarodniki konidialne przenoszone są głównie przez wiatr. Warunki środowiskowe sprzyjające infekcji obejmują relatywnie wysokie temperatury oraz niską wilgotność względną.
Zwalczanie
Eliminacja patogenu jest możliwa poprzez usuwanie resztek upraw po zbiorach, głęboką orkę i przejście na uprawę roślin nieżywicielskich przez co najmniej jeden rok. Dostępne są fungicydy, którymi opryskuje się uprawy w celu kontrolowania wystąpień choroby. Należy unikać nadmiernego nawożenia azotem oraz zbytniej wilgotności.