Przyczyna
Alternaria cucumerina
Występowanie
Cały świat
Objawy
Rdza liści wywoływana przez grzyby Alternaria jest chorobą często atakującą melony kantalupa. Choroba rzadziej występuje w przypadku ogórków, arbuzów i dyni. Objawy pojawiają się najpierw na górnej powierzchni liści, tworząc małe, okrągłe punkty o brunatnej barwie, białe w środku. Plamki te powiększają się, zmieniają kolor na jasnobrązowy i lekko się zapadają. Drobne nerwy liści w obrębie plam ciemnieją, co nadaje liściom siatkowaty wygląd. Gdy plamy na melonie i arbuzie powiększają się, powstają kręgi widoczne tylko na wierzchniej stronie liści. Punkty przypominają z wyglądu tarcze strzelnicze Okrągłe plamy z czasem zajmują cały liść. Możliwa jest utrata liści, która przyczynia się do uszkodzeń owoców wynikających z oparzenia słonecznego i może prowadzić do spadku zawartości rozpuszczalnych substancji stałych w owocu. Silnie porażone rośliny są też bardziej podatne na szkody powodowane przez wysokie temperatury i wiatr. Na zainfekowanych owocach rozwijają się okrągłe, wklęsłe zmiany brązowego koloru. Zmiany na owocach mogą mieć postać ciemnooliwkowej bądź czarnej warstwy przypominającej z wyglądu proszek. Niewykryta infekcja owocu w trakcie zbioru może przyczynić się do późniejszych strat w czasie transportu lub przechowywania.

Warunki rozwoju choroby
Alternaria cucumerina potrafi przetrwać w resztkach pożniwnych lub na chwastach i innych żywicielach z rodziny dyniowatych. Choroba rozprzestrzenia się za pośrednictwem deszczu, nawadniania, wiatru, czynności uprawowych, sprzętu i ludzi. Chorobie sprzyja ciepło i wilgoć pochodząca z rosy, deszczu lub zraszania. Infekcja może rozpocząć się w ciągu 2–8 godzin, w czasie których liście są mokre. Wraz z wydłużaniem się czasu pozostawania wilgoci na liściach rośnie skala infekcji. Częstotliwość opadów deszczu i długość okresów rosy odgrywają większą rolę w rozwoju choroby niż ilość opadów.
Zwalczanie
Wdrożyć plan prewencyjnych oprysków fungicydami. Należy przedsięwziąć inne środki kontroli upraw, np. płodozmian (wykluczenie dyniowatych z uprawy przez dwa lata), unikać zraszania, dokładnie zaorywać resztki pożniwne i wdrożyć plan utrzymania higieny dla pracowników i sprzętu. W przypadku niektórych upraw (np. ogórka) istnieją odmiany odporne na tę chorobę.