Przyczyna
Cladosporium cucumerinum
Występowanie
Cały świat
Parch roślin dyniowatych - objawy
Parch występuje najczęściej na ogórkach, ale może też atakować kantalupę, dynię i kabaczka. Narażone na zakażenie są wszystkie eksponowane części roślin i owoców. Na liściach objawy prezentują się jako okrągłe lub kanciaste, nasiąknięte wodą plamy z żółtą obwódką. Zainfekowane rośliny mogą mieć skrócone międzywęźla, co sprawia wrażenie infekcji wirusowej. Na porażonej tkance może rozwijać się szara lub oliwkowa sporulacja. Infekcja pojawia się na młodych owocach jako wodniste plamy, które w miarę, jak owoce dojrzewają, zmieniają postać na kraterowate wgłębienia. Kraterowate wklęsłości zaczynają z czasem wyglądać na nieregularne w kształcie, przypominające parch. Zmiany na owocach są zwykle płytkie i gąbczaste. Często na parchatej powierzchni pojawia się brązowa, żywiczna substancja. W wilgotnych warunkach na owocach mogą powstawać masy spor grzyba (konidia).

Warunki rozwoju choroby
Cladosporium cucumerinum przeżywa w zainfekowanym materiale roślinnym. Konidia roznoszone są przez wiatr, owady, sprzęt rolniczy i ludzi. W warunkach chłodnych i wilgotnych (21–24°C) dochodzi do gwałtownego rozwoju choroby. Wyższe temperatury hamują ją.
Parch roślin dyniowatych - zwalczanie
Należy uprawiać odmiany ogórka odporne na parch. Wdrożyć plan prewencyjnych oprysków fungicydami. Należy usuwać egzemplarze rosnące spontaniczne oraz żywicielskie chwasty z rodziny dyniowatych, które mogą służyć jako źródła inokulum.