Przyczyna
Pectobacterium carotovora, P. atrosepticum, Dickeya chrysanthemi
Występowanie
Cały świat
Objawy
Choroba ta atakuje pędy i owoce papryki. Na pędach tworzy się wewnętrzne przebarwienie, po którym następuje jamistość miękiszu i więdnięcie. W miarę rozlewania się zmian wzdłuż pędu, łamią się odgałęzienia. Może rozwinąć się chloroza i nekroza liści. Objawy gnicia po zbiorach zaczynają się od zapadniętych, wodnistych obszarów wokół krawędzi zranień lub na pędach, a w drugiej kolejności na szypułkach. Miejsca te mogą mieć jasny lub ciemny kolor i miękną wraz z gwałtownym poszerzaniem się. Często naskórek otwiera się, uwalniając wodnistą, zmacerowaną tkankę.


Warunki rozwoju choroby
Bakterie mokrej zgnilizny są powszechnie znanymi organizmami bytującymi w glebie. W warunkach ciepłej, wilgotnej pogody następuje zakażenie przez zranienia lub przecięcia. Rozpryskująca się woda deszczowa i nawadniająca rozprzestrzenia bakterię, przenosząc ją na liście i owoce.
Zwalczanie
W warunkach szklarniowych należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, która obniża wilgotność względną. W okresie wegetacji roślin i zbioru owoców należy unikać urazów roślin. Poprawa warunków sanitarnych na polu i w obiektach, w których pakuje się produkty rolne korzystnie wpływa na ograniczanie strat. Cały sprzęt służący do zbioru plonów, linia do pakowania i pojemniki, skrzynie bądź kartony powinny być często odkażane. Zbiornik na zużytą wodę i podkładki linii do pakowania powinny utrzymywać minimalne dostępne stężenie chloru w wysokości 150 ppm przy pH 6,0–7,5. Mokre owoce należy niezwłocznie wysuszyć przed zapakowaniem, a następnie szybko schłodzić do temperatury poniżej 10°C.