Przyczyna
Alternaria spp., Septoria melongenae, Cercospora spp.
Występowanie
Cały świat
Objawy
Pierwsze dające się zauważyć objawy infekcji liści to poszerzające się nekrotyczne plamy z żółtymi lub ciemnobrązowymi brzegami. Porażenie zwykle zaczyna się od dolnych liści i w miarę rozwoju choroby posuwa się ku górze. W późniejszym czasie plamy na liściach powodowane przez Stemphylium melongenae rozpadają się, przez co blaszki liściowe wyglądają jak przestrzelone na wylot. Plamy na liściach powodowane przez Alternaria spp. są nieregularne w kształcie, z powiększającymi się koncentrycznymi kręgami. Mogą zajmować całą blaszkę liścia. Wczesne zakażenie rośliny gatunkami Alternaria może powodować zasychanie siewek, nazywane potocznie „zgnilizną pierścieniową”. Gatunki Cercospora również mogą być przyczyną drobnych, nieregularnych plam na liściach, pokrywających się z czasem szarą sporulacją. Zmiany na owocach zaczynają się od nekrotycznych plam, które przechodzą w zmiany wklęsłe, parchowate, atakujące miąższ owocowy, przez co twardnieje on i przybiera kolor brązowy. Defoliacja wynikająca z silnej infekcji odsłania owoce i naraża je na bezpośrednie działanie słońca, powodujące oparzenia słoneczne.

Warunki rozwoju choroby
Ogólnie rozwój choroby uzależniony jest od wysokiej wilgotności względnej. Omawiane grzyby zimują w zainfekowanych, znajdujących się w glebie resztkach roślinnych i materii organicznej. Rozpryskująca się na liściach woda nawadniająca plantację sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Jeżeli tylko grzyby znajdują się w środowisku, zranienia predysponują owoce do zakażenia.
Zwalczanie
W celu osłabienia infekcji atakującej uprawy należy stosować techniki odkażania pól, takie jak zmianowanie upraw, odchwaszczanie i usuwanie resztek roślinnych pozostałych po poprzednich zbiorach. Należy stosować ściółkę i nawadnianie bruzdowe, dzięki czemu ogranicza się rozpryskiwanie wody oraz ilość wilgoci na liściach. Należy wysiewać dobrej jakości nasiona.