Przewodniki po chorobach roślin

Alternarioza

Przyczyna

Alternaria solani

Występowanie

Cały świat

Objawy

Objawy mogą mieć formę zmian na liściach, pędach i owocach. Zwykle pojawiają się one najpierw na starszych liściach jako nieregularne, ciemnobrązowe plamy nekrotyczne. Zmiany poszerzają się wraz z postępem choroby, aby na koniec utworzyć czarne pierścienie, które przypominają tarczę strzelniczą. Zmiany na liściach często otacza żółty chlorotyczny obszar. Jeżeli występują liczne zmiany, cały liść żółknie i szybko usycha. Do całkowitej defoliacji może dojść w sytuacji, gdy warunki sprzyjają rozwojowi choroby. Zmiany mogą mieć postać brunatnych, podłużnych, zapadniętych miejsc na pędach i ogonkach liściowych. Rozwój zmian przy linii gruntu może powodować zgniliznę pierścieniową, która nierzadko okala cały pęd. Zmiany na owocach często tworzą się przy kielichu. Są ciemne, skórzaste i wklęsłe. Przypominają tarczę strzelniczą.

Ciemnobrunatne plamki czasem ograniczone żółtą obwódką Ciemnobrunatne plamki czasem ograniczone żółtą obwódką
Eliptyczne plamy na pędach wywołane przez Alternaria solani. (Gerald Holmes, California State University, San Luis Obispo, Bugwood.org) Eliptyczne plamy na pędach wywołane przez Alternaria solani. (Gerald Holmes, California State University, San Luis Obispo, Bugwood.org)

Warunki rozwoju choroby

Grzyb przeżywa od sezonu do sezonu na rozłożonym materiale roślinnym w glebie. Jako źródło inokulum mogą służyć pomidory, ziemniaki i inne psiankowate dziko rosnące. Infekcja i wytwarzanie zarodników odbywają się w okresach, w których panują wysokie temperatury (24–29°C) oraz deszczowa lub wilgotna pogoda. Zarodniki rozsiewa wiatr i deszcz. Choroba może szybko się szerzyć, jeżeli korzystne warunki będą się utrzymywać. Może mieć ciężki przebieg w klimacie suchym, o ile występują okresy częstej rosy lub jeżeli stosuje się nawadnianie za pomocą deszczowni.

Zwalczanie

Opryski fungicydami połączone z bieżącą lustracją to ogólnie najbardziej skuteczna metoda zwalczania choroby.

This browser is no longer supported. Please switch to a supported browser: Chrome, Edge, Firefox, Safari.