Agronomiczna wskazówka dotycząca uprawy

Kiełkowanie i wschody nason

Kliknij tutaj, aby pobrać wersję PDF.

» Równomierne tempo i wysoki procent kiełkowania nasion zapewniają wyrównane rośliny, co pomagają zmaksymalizować produkcję.
» Kiełkowanie i wschody zależą od jakości nasion i warunków środowiskowych.
» Zarządzanie temperaturą i wilgotnością wpływa na lepsze kiełkowanie i wschody.

PROCES KIEŁKOWANIA

Nasiona roślin składają się z zarodka,  tkanki odżywczej i łupiny nasiennej. Zarodek to część nasion, z której rozwinie się korzeń, łodyga i pęd nowej rośliny.1 Nasiona pozostają w stanie uśpienia, dopóki warunki wewnętrzne i zewnętrzne nie pozwolą im przerwać spoczynku i zapoczątkować proces kiełkowania. Warunki zewnętrzne, które wpływają na spoczynek i kiełkowanie, obejmują temperaturę, wilgotność, powietrze i światło (w przypadku niektórych gatunków).

Proces kiełkowania dzieli się na trzy fazy. Faza pierwsza to wchłanianie, kiedy woda przedostaje się przez okrywę nasienną, powodując rozszerzanie się nasion i pękanie okrywy nasiennej.1,2 Faza druga to faza przejściowa lub faza opóźnienia. Faza ta obejmuje nawodnienie liścieni i aktywację wewnętrznych mechanizmów fizjologicznych i metabolicznych zarodka. Na tym etapie nasiono zaczyna wykorzystywać zgromadzony pokarm.2,3 Trzecia faza to faza wzrostu, kiedy kiełek wyłania się z nasion i zaczyna rozwijać się korzeń (rysunek 1).1,2 W miarę rozwoju korzenia zakotwicza roślinę i zaczyna pobierać wodę i składniki odżywcze z otaczającego podłoża (gleby lub mieszanki nasadzeniowej). Hipokotyl zaczyna się rozszerzać, przesuwając nasiona od kiełkowania do wschodów.

Figure 1. Structures that develop during seed germination.

Gdy liścienie wyjdą z gleby, roślina wchodzi w fazę siewek. Rośliny warzywne, na podstawie liczby wytwarzanych liścieni (liście nasienne), klasyfikuje się jako jednoliścienne i dwuliścienne. Rośliny dwuliścienne wytwarzają dwa liścienie i obejmują uprawy takie jak pomidory, papryka, kapustne, dyniowate, fasola, buraki i sałata. Rośliny jednoliścienne wytwarzają jeden liścień i obejmują rośliny uprawne, takie jak kukurydza cukrowa, cebula i szparagi (ryc. 2).1 Niektóre rośliny, takie jak fasola, wykorzystują liścienie do przechowywania pożywienia, które wykorzystuje się podczas kiełkowania i wschodów, aż do uformowania się prawdziwych liści. Inne rośliny, takie jak brokuły czy kukurydza, wykorzystują swoje liścienie do wytwarzania pożywienia w procesie fotosyntezy.1 Kiedy wykiełkują siewki, zaczynają tworzyć się liście właściwe, które przejmują rolę produkcji żywności.

Figure 2. (A) dicotyledonous and (B) monocotyledonous seedlings.

JAKOŚĆ NASION

Oceny jakości nasion opierają się na odsetku nasion, które kiełkują i szybkości kiełkowania, zwykle definiowanej jako liczba dni od siewu do wykiełkowania 50% nasion. Zarówno procent, jak i szybkość kiełkowania zależą od temperatury i wilgotności, dlatego badania jakości nasion są zwykle przeprowadzane w warunkach idealnych do kiełkowania.2,4 Pomocna jest również ocena kiełkowania w warunkach polowych, ponieważ niektóre nasiona, które dobrze wypadają w testach mogą nie kiełkować i nie wschodzić dobrze w bardziej niesprzyjających warunkach polowych. Termin wigor nasion jest używany do opisania reakcji nasion na nieoptymalne warunki. Szybkie i równomierne kiełkowanie oraz wschody w warunkach polowych świadczą o dobrym wigorze nasion.2

WARUNKI KIEŁKOWANIA

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników środowiskowych wpływających zarówno na procent, jak i szybkość kiełkowania. Nasiona kiełkują najszybciej i równomiernie w optymalnym zakresie temperatur.1 Na przykład w temperaturze 86°F nasiona papryki kiełkują w ciągu 8 dni, natomiast w temperaturze 58°F kiełkowanie nasion zajmuje 13 dni.3 Ilość ciepła potrzebna do 50 % kiełkowania wyraża się jako sumę ciepła (podobnie do stopniodni). Uprawy takie jak cebula, por i seler mają stosunkowo wysokie wymagania dotyczące sumy ciepła i kiełkują wolniej niż inne uprawy.4

Do kiełkowania nasion niezbędna jest odpowiednia wilgotność, ponieważ pobieranie wody przez nasiona rozpoczyna proces kiełkowania. Aby nasiona mogły wchłonąć wodę i pozostać nawodnione, niezbędny jest dobry kontakt nasion z glebą.1 Wilgotność gleby wynosząca od 50 do 75 procent pojemności polowej zwykle najlepiej sprzyja kiełkowaniu nasion. Przy wilgotności powyżej 75 procent przestrzenie powietrzne w glebie wypełniają się wodą, a zmniejszona dostępność tlenu może spowolnić wzrost korzeni i spowodować zgniliznę korzeni.2 Dobra wymiana gazowa w glebie jest konieczna do usuwania dwutlenek węgla i uzupełniania zapasów tlenu.3 Poziom wilgotności poniżej 50% może spowolnić tempo kiełkowania. Wyłonienie się kiełka z łupiny nasiennej jest etapem procesu kiełkowania, który jest najbardziej wrażliwy na poziom wilgotności.4

Podczas gdy większość nasion może kiełkować w ciemności, niektóre potrzebują światła, aby stymulować kiełkowanie. Sałata i seler to przykłady roślin, które potrzebują światła do kiełkowania. Nasiona pomidorów najlepiej kiełkują w ciemności, a światło może hamować kiełkowanie niektórych odmian pomidorów.2,5 Kiedy siewki wykiełkują, do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiedniego poziomu światła.

ZARZĄDZANIE KIEŁKOWANIEM I WSCHODZENIEM

Badanie kiełkowania: Jeśli nasiona były przechowywane przez ponad rok, mogą mieć niższy wigor i niższą zdolność kiełkowania. Aby ocenić procent kiełkowania, zawiń co najmniej 25 nasion w wilgotny ręcznik papierowy i utrzymuj je wilgotne, ale nie mokre, w temperaturze pokojowej. Sprawdź procent kiełkowania po pięciu do dziesięciu dni. Rozważ zakup nowych nasion, jeśli procent kiełkowania wynosi poniżej 85 do 90%.1

Pożądane jest, aby wszystkie nasiona kiełkowały mniej więcej w tym samym czasie, aby uzyskać równomierne wschody. Pożądany jest również równomierny wzrost po wykiełkowaniu. Jeśli to możliwe, sadzić w dobrze przygotowanym podłożu o równomiernej wilgotności gleby i gdy temperatura gleby sprzyja szybkiemu kiełkowaniu, aby zmaksymalizować wyrównanie wschodów1). W przypadku nasadzeń szklarniowych należy stosować maty grzewcze do kiełkowania, aby zapewnić równomierną temperaturę. W przypadku siewu bezpośrednio w polu, aby zmaksymalizować równomierność wschodów, najlepsze będzie podłoże o drobnej teksturze, które zapewni dobry kontakt nasion z glebą oraz jednakowa głębokość sadzenia.1,2 Zaprawianie nasion może pomóc zwiększyć szybkość kiełkowania i poprawić jednorodność wschodów.

Dostosuj normę wysiewu w oparciu o procentową zdolność kiełkowania nasion i temperaturę gleby podczas sadzenia. Przy zbyt dużym zagęszczeniu, siewki mogą być cienkie, natomiast za małe zagęszczenie może skutkować nierównomiernym rozwojem roślin. 5 Optymalna głębokość siewu różni się w zależności od uprawy. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny o drobnych nasionach (sałata, kapustne) najlepiej kiełkują i wschodzą na mniejszej głębokości siewu, podczas gdy kiełkowanie i wschody roślin o większych nasionach (fasola, dyniowate) są lepsze, gdy wysiewane są na większej głębokości. (tabela 1). 5

ROZWÓJ SIEWEK

Optymalna temperatura wzrostu sadzonek może być inna (często niższa) niż optymalna temperatura kiełkowania nasion. Wzrost sadzonek jest zwykle wolniejszy w niższych temperaturach i szybszy w wyższych temperaturach w zakresie temperatur akceptowalnego wzrostu. W uprawach szklarniowych jednolite całodobowe temperatury zwykle sprzyjają kiełkowaniu i wschodom, ale wzrost wegetatywny sadzonek może być najlepszy, gdy temperatury w nocy są niższe niż temperatury w ciągu dnia.1

Głębokie podlewanie pomaga w dobrym rozwoju korzeni i wrastaniu korzeni głębiej w profil glebowy. Płytkie podlewanie może spowodować rozwój płytszego systemu korzeniowego i spowodować większy stres roślin w dalszej części sezonu. Nadmierne podlewanie może obniżyć poziom tlenu w strefie korzeniowej i sprzyjać zamieraniu i gniciu korzeni. W systemach szklarniowych i produkcji rozsady mogą być potrzebne różne ilości wody i harmonogramy podlewania nasion i sadzonek. W przypadku siewu bezpośredniego na początku może być konieczne nawadnianie zraszające, aby zapewnić równomierne wschody i zapobiec tworzeniu się skorupy gleby. Po wschodach producenci mogą przejść na nawadnianie kroplowe.3,5

ŹRÓDŁA

1 Stivers, L. 2017. Understanding seeds and seedling biology. Penn State Extension. https://extension.psu.edu/understanding-seeds-and-seedling-biology.
2 Heuvelink, E. 2018. Tomatoes, 2nd edition. CABI
3 Stivers, L. and DuPont, T. 2012. Seed and seedling biology. Penn State Extension. https://extension.psu.edu/seed-and-seedling-biology.
4 Brewster, J. 2008. Onions and other vegetable alliums. CABI.
5 Maynard, D. and Hochmuth, G. 1997. Knott’s handbook for vegetable growers, fourth edition. John Wiley & Sons. New York.
Web pages verified 01/06/2022. 

DODATKOWE INFORMACJE

Aby uzyskać dodatkowe informacje agronomiczne, skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem ds. nasion.

Wydajność może się różnić w zależności od lokalizacji i roku, ponieważ lokalne warunki uprawy, gleby i pogody mogą się różnić. Plantatorzy powinni, o ile to możliwe, oceniać dane z wielu lokalizacji i lat oraz brać pod uwagę wpływ tych warunków na pola plantatora. Zalecenia zawarte w tym artykule opierają się na informacjach uzyskanych z cytowanych źródeł i powinny być wykorzystywane jako szybkie źródło informacji na temat produkcji warzyw. Treść tego artykułu nie powinna zastępować profesjonalnej opinii producenta, plantatora, agronoma, patologa i podobnego specjalisty zajmującego się uprawami warzyw.

BAYER GROUP NIE GWARANTUJE DOKŁADNOŚCI ŻADNYCH INFORMACJI ANI PORAD TECHNICZNYCH PODANYCH W NINIEJSZYM DOKUMENCIE I ZRZEKA SIĘ WSZELKIEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA ŻADNE ROSZCZENIA ZWIĄZANE Z TAKIMI INFORMACJAMI LUB PORADAMI.

This browser is no longer supported. Please switch to a supported browser: Chrome, Edge, Firefox, Safari.