Pobieranie wirusa ToBRFV przez korzenie
Do infekcji wirusem dochodzi poprzez zakażenie spowodowane urazem mechanicznym, np. podczas prac pielęgnacyjnych, gdy pracownicy dotykają wierzchołka rośliny. Wirus szybko przedostaje się do wierzchołka rośliny, który jest jej najintensywniej rosnącą częścią, jak i do korzeni poprzez floem.
W niektórych przypadkach może też dojść do zakażenia wirusem ToBRFV poprzez wodę i (lub) podłoże. Firma Bayer przeprowadziła doświadczenie w niezależnym instytucie, aby sprawdzić łatwość infekcji po przez system korzeniowy.
W przeprowadzonym badaniu młode rośliny hodowano do momentu przerośnięcia korzeni przez kostki z wełny mineralnej. Korzenie następnie niszczono i zakażano roztworem zawierający wirus ToBRFV. Po sześciu tygodniach korzenie i części nadziemne roślin badano na obecność wirusa ToBRFV.
Wyniki pokazały, że korzenie w środku kostki z wełny mineralnej, a nie korzenie, które zostały początkowo zakażone, wykazywały bardzo niskie stężenie wirusem ToBRFV. Wartości PCR wynosiły około 32, co wskazywało na obecność cząstek wirusa. Pod względem znaczenia biologicznego nie były wystarczające by zidentyfikować w roślinie rzeczywiste zakażenie wirusem ToBRFV. W liściach nie wykryto wirusa, co wskazuje, że wirus ToBRFV nie został przeniesiony z korzeni do odmiany szlachetnej. Wynik ten jest zgodny z wynikami innych badań i sugeruje niewielkie lub brak pobierania wirusa poprzez korzenie*.